Verkeersveilige dag 27 februari 2009

REGIO. Voor de dertiende keer werd door de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen en de
Procureur-generaal van het Hof van Beroep van Gent een 'Verkeersveilige Dag' georganiseerd. Hiermee wordt de dramatische kettingbotsing herdacht die op 27 februari 1996 gebeurde op de E17 ter hoogte van Nazareth/Deinze/Kruishoutem. De actie spitst zich toe op snelheidscontroles, maar er werd uiteraard ook aandacht besteed aan andere verkeersovertredingen en strafrechtelijke inbreuken.

Er werd door alle 29 Oost-Vlaamse politiezones en de Federale Wegpolitie Oost-Vlaanderen op de autosnelwegen deelgenomen aan de actie. 237 personeelsleden voerden tussen 6u30 en 20 uur controles uit.

Voor wat de snelheidscontroles kregen we volgende cijfers. In totaal werden 50.972 voertuigen gecontroleerd. In het arrondissement Dendermonde, waartoe het Waasland behoort, werden 22.902 voertuigen gecontroleerd en 923 reden minder dan 10km/te snel en 320 meer dan 10km. Er werden 3 rijbewijzen ingetrokken. In gans de provincie werden er 4 ingetrokken. Opmerkelijk is dat het aantal zware overtredingen, die aanleiding geven tot onmiddellijke intrekking van het rijbewijs van de bestuurder, beduidend lager ligt dan in 2008 toen er 12 waren. In 2002 en 2003 waren het er zelfs 28!
• In Beveren werden 1227 voertuitgen gecontroleerd. Daarvan reden er 14 minder dan 10km/u te snel en 22 meer dan 10km/u te snel. 10,3 % werd geverbaliseerd.
• In Hamme-Waasmunster controleerde de politie 1074 voertuigen. Daarvan reden er 8 minder dan 10km/u te snel en 3 meer dan 10km/u te snel, 1% werd geverbaliseerd.
• De zone Kruibeke -Temse telde 1972 gecontroleerde voertuigen. Daarvan reden er 160 minder dan 10km/u te snel en 63 meer dan 10km/u te snel. Met 11,3% geverbaliseerde voertuigen is dit het hoogste cijfer van de provincie.
• Lokeren telde 1048 gecontroleerde voertuigen. Daarvan reden er 112 minder dan 10km/u te snel of 10,7 % geverbaliseerd.
• In de zone Sint-Niklaas controleerde de politie 2125 voertuigen. Daarvan reden er 25 minder dan 10km/u te snel en 32 meer dan 10km/u te snel of 1,5 % geverbaliseerd.
• Sint-Gillis - Stekene: 1461 gecontroleerde voertuigen met 25 voertuigen die minder dan 10km/u te snel reden en 33 die meer dan 10km/u te snel reden.

Het aantal op snelheid gecontroleerde voertuigen ligt iets lager dan vorig jaar (62.400 in 2008) maar we merken vooral een daling van het percentage overtredingen. Hiermee wordt de dalende trend die sinds 2006 zeer duidelijk merkbaar was, bestendigd. Het aantal snelheidsovertreders ten opzichte van het aantal gecontroleerde voertuigen situeert zich op het niveau van het jaar 2006, wat lager is dan de voorbij twee jaren.

alcoholcontroles

Het aantal opgelegde ademtesten lag dit jaar hoger dan vorig jaar (485 in 2008; 578 in 2009). Zes bestuurders (t.t.v 2 in 2008) waren onder invloed van alcoholische dranken, waarvan 1 zijn rijbewijsonmiddellijk werd ingetrokken op last van het parket.
In het Arrondissement Dendermond werden 195 voertuigen gecontroleerd en evenveel ademtesten uitgevoerd. Daarvan waren er 191 negatief. 2 alarm en 2 positief. 'Alarm' is wanneer een alcoholgehalte van 0,5 tot 0,8 promille gemeten wordt. Dit wordt bestraft door een onmiddellijke inning van 137,5 euro en drie uur inhouden van het rijbewijs.
'Positief' is men vanaf een alcoholgehalte van meer dan 0,8 promille. Hiervoor wordt steeds een proces-verbaal opgesteld dat wordt overgemaakt aan het politieparket. De politie zal het rijbewijs inhouden voor zes uur. Het enige ingetrokken rijbewijs in de provincie situeerde zich in het arrondissement Dendermonde.

actie drugs in het verkeer (federale politie - autosnelweg)

De wegpolitie hield een mobiele controle op de E17. 45 voertuigen werden gestopt. Alle bestuurders van deze voertuigen legden een negatieve alcoholtest af. Bij een aantal bestuurders werd een gestandaardiseerde testbatterij afgenomen, maar bij niemand werd deze positief beoordeeld.

Andere vaststellingen

Niet dragen veiligheidsgordel: 10 overtredingen
Niet geschouwd voertuig: 1 overtreding
Niet verzekerd voertuig: 9 overtredingen
Inbeslagname voertuig: 3 overtredingen
Negeren bevel bevoegd persoon: geen overtredingen
PV waarschuwing: 167
OI of PV inbreuk wegcode: 730
Geseind persoon: 3
PV drugsbezit :6
Inbeslagname verboden wapens: 2

ongevallen

Tijdens de duur van de actie werden op het grondgebied van de provincie Oost-Vlaanderen 24 verkeersongevallen met lichamelijk letsel gemeld via de noodcentrale-101, wat een beetje lager ligt dan het daggemiddelde in onze provincie. Er deden zich geen dodelijke verkeersongevallen voor. (Rolf Duchamps)