Brits Monument terug naar Scheldedijk
BEVEREN/DOEL. Het Brits monument dat in opdracht van het gemeentebestuur op 28 maart werd afgebroken, krijgt een nieuwe plaats langs de Scheldedijk. Dat heeft het gemeentebestuur laten weten. Rond de afbraak is heel wat ophef ontstaan bij zowel de resterende inwoners van Doel als bij de actiegroepen die zich inzetten voor het behoud van het scheldedorp én het Comité ter bescherming Brits van het Brits monument.
Het Brits Monument werd in 1948 opgericht ter herdenking van de Britse luchtafweer die stond opgesteld op de Scheldedijk tegen de Duitse V-bommen die Antwerpen maar ook het Waasland bestookten. Het gemeentebestuur besloot het beeld af te verplaatsen omdat de locatie aan de Doelse haven in het ontwerp-GRUP voor het Havengebied ingekleurd staat als 'Saeftinge-zone'. Dit betekent dat er in het kader van de havenuitbreiding of een dok of een logistieke zone komt en monument zou verdwijnen.
Het Comité ter bescherming Brits van het Brits monument hield afgelopen zaterdag tijdens het dorpsfeest een petitie om het beeld terug naar Doel te krijgen. Definitieve cijfers kan het comité nog niet voorleggen maar er zouden minstens 2.550 handtekeningen verzameld zijn. Zaterdag hadden de actievoerders er nog een goed oog in dat het beeld terug naar Doel zou kunnen komen. Dat het beeld terug naar Doel gaat, wil het gemeentebestuur niet gezegd hebben. Zij houden het op "een plaats op de Scheldedijk waar het niet bedreigd zal worden door de toekomstige havenontwikkeling."
Daarmee lijkt Prosperpolder buiten beeld als nieuwe locatie, waarmee het Comité ter bescherming Brits van het Brits monument blij is. "De gemeente beloofde indien mogelijk een plaats op de scheldedijk te Doel, richting Kerncentrale.", vernamen we bij het Comité. Volgens het comité is daar met een beetje goede wil voldoende ruimte om het monument te plaatsen. "Doch blijkt nu weer dat men de deur open houdt om het monument naar liefkenshoek te halen, wat normaal gezien onmogelijk is daar de Scheldedijk niet op deltahoogte werd gebracht, en nog belangrijker: de locatie valt buiten het grondgebied van Doel en plaats der krijgsverrichting. Dat is onaanvaardbaar.", klinkt het. "Zou het dan niet beter zijn dit monument gewoon terug op zijn plaats te zetten aan de jachthaven te Doel, en het openbaar onderzoek af te wachten?"
Het monument wordt momenteel opgepoetst en gerestaureerd en zal nog voor de zomer op de nieuwe locatie worden opgebouwd. De gemeente en het vredesgenootschap AXIS zullen dan een herdenkingsplechtigheid houden.
De onduidelijkheid over die nieuwe locatie is een doorn in het oog van het Comité ter bescherming Brits van het Brits monument, dat laat weten verder te gaan met de petitie. In afwachting van een definitieve regeling plant het comité een RAF-herdenking en een herdenking van de WOII-slachtoffers op zondag 3 juli in de jachthaven van Doel. (mb)